Uncategorized Ανακοινώσεις

Εργαστήριο επαγγελματικής πληροφόρησης με θέμα: «Εργασιακές σχέσεις και δικαιώματα»

Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας (Σ.Δ.Ε.) Αλεξάνδρειας σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Εργασίας της Γ.Σ.Ε.Ε. πραγματοποίησαν ομαδικό εργαστήριο επαγγελματικής πληροφόρησης με θέμα: «Εργασιακές σχέσεις και δικαιώματα». Το εργαστήριο υλοποιήθηκε στο ΣΔΕ Αλεξάνδρειας την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024. Στο πλαίσιο του ομαδικού εργαστηρίου πληροφόρησης οι συμμετέχοντες ενημερώθηκαν για το είδος και το περιεχόμενο των εργασιακών σχέσεων και τις επιδράσεις που ασκούν οι μεταβολές στην αγορά εργασίας, από την Επιστημονική Συνεργάτη – Σύμβουλο Απασχόλησης του ΙΝ.Ε. Γ.Σ.Ε.Ε. Θωμαή Ε. Δημητριάδου. Επιπλέον, η επιστημονική συνεργάτης του Ινστιτούτου Εργασίας παρείχε διευκρινίσεις σε απορίες που διατύπωσαν οι εκπαιδευόμενοι σχετικά με τα είδη των συμβάσεων εργασίας, το νόμιμο κατώτατο μισθό και το ωράριο εργασίας, τις επίσημες / υποχρεωτικές αργίες, τα ένσημα και το πληροφοριακό σύστημα ΕΡΓΑΝΗ. Ήταν μια ωραία πρωτοβουλία με μεγάλη συμμετοχή από τους εκπαιδευόμενούς μας μέσω της οποίας έλυσαν πολλές από τις απορίες που τους απασχολούσαν.

Ευχαριστούμε θερμά την Κα Δημητριάδου και ευελπιστούμε για μια μελλοντική συνεργασία.